Rendelés:
-70/940-9728
-30/995-9071
|
A fa, mint megújuló energiaforrás
Kevesen gondolnák, de kétségtelen, hogy a fa a legősibb megújuló energiaforrása az emberiségnek. Ez annak köszönhető, hogy, amennyiben az éves fakitermelés mértéke egyensúlyban áll az éves gyarapodással, az esetben az erdő ugyanannyi széndioxidot (CO2) képes megkötni, mint amennyi a tüzelés során felszabadul.

A fenntartható fejlődés, azaz a helyes erdőgazdálkodási szempontok figyelembevétele mellett folytatott favágás, szállítás és forgalmazás nem terheli jelentősen a környezetet, nem veszélyezteti az élővilág és a fajok fennmaradását, mégis kellő mennyiségű alapanyagot biztosít a bútorgyártáshoz és építkezésekhez, meleget teremt az otthonokba, finom falatokat varázsol az asztalra, s nemes bukét kölcsönöz borainknak. A jó minőségű faanyagot ráadásul a természet folyamatosan termeli, amennyiben nem avatkozunk be a természetes folyamatokba, s nem csapoljuk meg drasztikusan erdeinket. Ha mindezt felismerjük és betartjuk, akkor gyakorlatilag kifogyhatatlan, ráadásul könnyen hozzáférhető alapanyag és energiaforrásról beszélhetünk az erdő esetében, minden különösebb erőfeszítés, veszélyes kutatás, vagy óriási erőművi igény nélkül! Nem is beszélve a természet szépségeiről, a tiszta levegőről, az erdők és mezők kulturális, pszichológiai és szociális fontosságáról, mely szempontok napjainkra újra kezdenek felszínre kerülni, különösen a városi létbe kényszerült, vagy beleunt emberek körében.
Mindezekből fakadóan érdemes tehát elgondolkodnia minden felelős fakitermelőnek, forgalmazónak és felhasználónak azon, mekkora jelentőséggel és felelősséggel járnak eme, a faanyagon alapuló iparágak a mai napig társadalmunk számára, hogy a jövő generációinak is épen és egészségesen adhassuk át Földünket.
|